Implanty zębowe są odpowiedzią współczesnej stomatologii na potrzeby pacjenta w kwestii uzupełniania ubytków zębowych. Usunięcie zęba, czyli ekstrakcja, niesie za sobą potrzebę uzupełnienia ubytku zęba w jamie ustnej. Konieczność uzupełniania wynika z ryzyka zaburzeń czynnościowych, poprzez nieprawidłową pracę stawu skroniowo-żuchwowego, zaniku kości wyrostka zębowego, który w przyszłości prowadzi do niestabilnego trzymania się protezy, przeciążenia pozostałych zębów, czy rozrostu języka, który powoduje m.in. zrzucanie protezy dolnej.

Implant zęba – czym jest i jakie są etapy zabiegu

Implant zęba składa się z:

  • śruby umieszczana w kości (implant),
  • śruby gojącej,
  • łącznika (filar protetyczny),
  • korony (sztuczny ząb).

Śruba umieszczana zostaje w kości podczas zabiegu chirurgicznego w znieczuleniu miejscowym (w razie potrzeby w znieczuleniu ogólnym), implant zęba zostaje wszczepiony, oraz zaszyty, do czasu całkowitego wygojenia się rany. Proces ten trwa od 3 do 6 miesięcy, uzależniony jest od miejsca zabiegu i stanu pacjenta (np. u pacjentów z cukrzycą obserwuje się dłuższy okres gojenia). Po okresie rekonwalescencji zakładana jest śruba gojąca, łącznik, oraz finalnie wybrana i indywidualnie przystosowana do potrzeb pacjenta i estetyki jamy ustnej korona zębowa. Implanty zębowe wszczepiane są na stałe, cały zabieg jest bezpieczny i bezbolesny dla pacjenta.

Rodzaje implantów, czyli dostępny wybór i różnice

Rodzajów implantów jest kilka, różnią się między sobą materiałem, z jakiego są wykonane, trwałością, oraz ceną. Sam implant (część, która wszczepiona jest w kość) najczęściej jest zbudowany jest z:

  • tytanu i jego stopów – trwały, w kolorze srebrnoszarym, tytan jest materiałem biozgodnym, organizm nie traktuje go jako ciało obce, zaś stopy nie są pozbawione całkowicie tego ryzyka, są jednak równie chętnie wybierane, ze względu na niższą cenę, niż implanty tytanowe. Jedyną wadą implantu tytanowego jest możliwość widoczności ciemnego kolory, jeśli dojdzie do odsłonięcia obszaru szyjek zębowych, w przypadku cienkich dziąseł, lub wysokiej linii uśmiechu.
  • cyrkonu – bardzo odporny i trwały, są wykonane z tlenku cyrkonu, wiąże się bardzo dobrze z kością, zarówno korzeń, jak i korona są w kolorze białym, dzięki czemu wyglądają jak naturalna kość. Implanty cyrkonowe są odporne na czynniki zewnętrzne tj. zimne i gorące pokarmy, zmianę temperatury otoczenia, są też droższe, niż implanty tytanowe.

Rodzaje implantówImplanty zębowe można podzielić ze względu na ich fazowość: jednofazowe – które wszczepiane są wraz z koroną na jednej wizycie, dotyczą głównie przednich zębów, oraz dwufazowe – gdzie wszczepianie implantu i założenie korony rozłożone jest na kilka etapów. Wybór materiałów koron implantów jest szeroki. Najpopularniejsze są korony porcelanowe, które przypominają naturalny ząb. Są trwałe, ale aby zwiększyć tą cechę na ich powierzchnie nałożyć można jeszcze trwalsze materiały jak np. tlenek cyrkonu. Korony pełnoceramiczne są w pełni wykonane z porcelany i do złudzenia przypominają prawdziwy ząb.

Implanty zębowe mieszane, bezniklowe, zbudowane są głównie ze stopu metalu, tylko ich zewnętrzna część jest pokryta porcelaną. Najbardziej trwałe i imitujące naturalny ząb są korony cyrkonowe, cała ich budowa jest biała. Implanty zębowe oferowane pacjentowi muszą trwałe, estetyczne i bezpieczne.

Ile kosztuje implant zęba – co obejmuje cena

Ile kosztuje implant zęba jest zależne od wyboru materiału, z którego jest zrobiony. Cena implantu zaczyna się od ok. 2000 zł za wszczepienie samego implantu, do tego dochodzą koszty wybranej korony (ok. 500 – 4000 zł), oraz kontrole stomatologiczne.

Implant zębowy – dlaczego warto w niego zainwestować

Implant zębowy nie wpływa negatywnie na jakość mowy, co może wydarzyć się w przypadku protez ruchomych. Posiadającimplanty zębowe zwiększa się komfort życia i jakość spożywania posiłków. Implanty zębów pozwalają także na zachowanie odpowiedniej struktury pozostałych zębów, oraz kształtu twarzy. Wszystkie te zalety pozwalają cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem przez długie lata.