Czasem nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele naturalnych sposobów pielęgnacji skóry mamy do dyspozycji. Czasem zapominamy o metodach, które ludzkość stosowała przez wieki, a my także mamy do nich powszechny, łatwy dostęp. Mowa tu o wielozadaniowym occie jabłkowym.

Ocet jabłkowy znany jest ludzkości już od czasów starożytnych. Już wtedy stosowano go zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Pity w pod postacią roztworu z wodą przyśpieszał trawienie i wzmacniał organizm. Zewnętrznie działał bakteriobójczo i dezynfekująco, a także leczyć miał liczne choroby skóry. Dla zachowania szczupłej sylwetki stosować go miała nawet Kleopatra, a jako uniwersalny środek na choroby skórne – Rzymscy legioniści.

Obecnie działanie octu zostało przebadane,  liczne testy potwierdziły jego wszechstronne właściwości. Kochają go dietetycy, gdyż to wyrazista przyprawa, która nie zawiera kalorii. Ocet jabłkowy pomaga też w pozbyciu się toksyn z organizmu. Przyśpiesza trawienie, stymuluje wydzielanie enzymów trawiennych, a nawet pomaga spalić tłuszcz.

Sekret cudownych właściwości octu jabłkowego tkwi w jego składzie. Jest on bogatym źródłem wielu mikroelementów oraz kwasu octowego, mlekowego i cytrynowego oraz aminokwasów, a także pektyny. To właśnie ta ostatnia substancja odpowiada za zbawienny wpływ na układ trawienny. Poza przyśpieszeniem procesów trawiennych, obniżają poziom cholesterolu we krwi, poprawiają stan naczyń krwionośnych, zapobiegają miażdżycy i nadciśnieniu. Co niezwykle ważne w pielęgnacji cery, ocet jabłkowy zawiera:

  • Witaminę E
    Witamina E to jedna z witamin młodości.  Posiada wiele właściwości kluczowych dla funkcjonowania skóry. Po pierwsze witamina E pomaga w regeneracji komórek, przyśpiesza syntezę kolagenu. Co niezwykle istotne, buduje warstwę lipidową. To właśnie warstwa lipidowa odpowiedzialna jest za ochronę skóry przed czynnikami zewnętrznymi, jak na przykład promienie słoneczne. Chroni też przed utratą wody w naskórku. Witamina E sprawi, że cera będzie nawilżona, wypełniona i zregenerowana, a co a tym idzie – zdrowsza, bardziej jędrna i elastyczna.

Ocet jabłkowy na zmarszczki

Ocet można też stosować zewnętrznie, gdyż pomoże w wielu dolegliwościach skórnych. Roztwór z wodą doskonale sprawdzi się przy infekcjach gardła jako płukanie. Okłady z roztworu pomogą przy urazach stawów i mięśni. Dla wielu pań jednak najważniejsze jest to, że ocet jabłkowy działa na zmarszczki. Aby skorzystać z jego właściwości należy zrobić roztwór w proporcjach 5 łyżek octu z 1/2 litra zimnej wody mineralnej. Takim płynem nasączamy wacik i przemywamy twarz. Nie stosujemy go jednak jako tonik, gdyż po ok. 10 – 15 minutach należy go zmyć wodą. Taki kompres najlepiej stosować co wieczór. Wtedy efekty zauważymy już po około dwóch tygodniach regularnego stosowania. Ogromną zaletą octu jabłkowego jest to, że jest on substancją przeciwalergiczną, a także antyseptyczną. Dlatego doskonale sprawdzi się nawet w przypadku cery skłonnej do alergii oraz jeśli cera jest podrażniona.

Nawet nasze babcie znały zbawienne działanie octu na skórę, z którego dzisiaj i my możemy skorzystać. To uniwersalny i skuteczny kosmetyk, który spodoba się paniom o różnych typach skóry, nawet z cerą problematyczną. Dzięki temu stosowany może być przez praktycznie wszystkich, także profilaktycznie. W końcu lepiej zapobiegać niż leczyć. Najlepiej przy pomocy kosmetyku (np. kremu Richevon), który jest w pełni naturalny.

Bibliografia

1. Park S.N., Skin aging and antioxidants, 1997
2. Martini M., Kosmetologia i farmakologia skóry, 2007
3. Elie M., Kressaty J., Anti-wrinkle hormone-type cosmetic composition, 2009