Obecnie medycyna daje nam możliwość walki ze zmarszczkami na wiele sposobów. Decydując się na kosmetyki do domowej pielęgnacji wybierać możemy spośród szerokiego asortymentu drogerii i perfumerii. Podobnie udając się do gabinetu dermatologii estetycznej. Warto wiedzieć, że w różnych problemach skórnych, pomogą różne zabiegi na zmarszczki.

Zmarszczka zmarszczce nie równa. Dlatego też to, że na etykiecie kosmetyku lub w opisie zabiegu pojawia się hasło przeciwzmarszczkowy, a na naszej twarzy pojawiły się zmarszczki, nie oznacza, że jest to najlepszy wybór w naszym wypadku. Zmarszczki mogą znacznie się od siebie różnić. Najczęściej ich powstawanie to efekt utraty kolagenu, którego zaczyna ubywać już po 18. roku życia. Skutkiem tego jest powolne wiotczenie skóry. Z drugiej strony podczas codziennej pracy mięśni twarzy, w wyniku mimiki, skóra w pewnych miejscach ulega rozciągnięciu. Jednak wczesne pojawienie się zmarszczek mogą też wywołać inne czynniki, na przykład: uwarunkowania genetyczne, niezdrowy tryb życia i palenie papierosów. W zależności od charakteru zmarszczek oraz ogólnego stanu cery, należy dobrać indywidualną, optymalną pielęgnację. A wybór jest szeroki.

Na głębokie, pojedyncze bruzdy dobrze zadziałają wypełniacze (kwas hialuronowy) oraz botoks. Lekarz za pomocą igły wstrzykuje je na linii zmarszczki. Po pewnym czasie zmarszczka zostaje wypełniona. Czasem jednak panie chcą pozbyć się licznych zmarszczek, czasem grupy zmarszczek, które stanowią pajączki. Ponadto czasem chcemy nie tylko pozbyć się linii, ale też ogólnie poprawić stan cery i zapobiec pojawianiu się nowych zmarszczek. Wtedy należy rozważyć terapię preparatami zawierającymi jad żmii na zmarszczki.

Czym jest jad żmii?

Nie jest to bezpośrednio pochodzący od węża jad. To zawierająca cenne peptydy, esencja z wydzieliny Tropidolaemus Wagleri – tzw. Żmii Świątynnej. Substancja jest bezpieczna dla ludzi, a jednocześnie naśladuje działanie jadu na tyle skutecznie, aby pozytywnie wpłynąć na skórę. Peptydy działają blokując przekaźniki nerwowe do mięśni, z których znika napięcie. Efektem jest wyprostowanie zmarszczek mimicznych i wygładzanie cery. Co więcej nowe linie pojawiają się o wiele później.

Pozyskiwanie jadu odbywa się dla zwierząt bezboleśnie i bezpiecznie. Jednak sama substancja nie należy do najtańszych, a co tym idzie kosmetyki zawierające jad, również. Jad żmii może znajdować się w kremach, maseczkach, serum na zmarszczki lub preparatach używanych podczas zabiegów w profesjonalnych gabinetach. Takie kosmetyki w swym składzie zawierają zazwyczaj także inne substancje odżywcze, jak kwas hialuronowy, kolagen, witaminy, kwasy tłuszczowe, czy aminokwasy.

Jad żmii na zmarszczki

Bardzo efektywne są zabiegi z użyciem jadu żmii, przeprowadzane w gabinetach kosmetycznych. Zabieg zaczyna się od dokładnego demakijażu i oczyszczenia twarzy. Następnie aplikowane są substancje pielęgnujące, jak na przykład kwas hialuronowy. Na tak przygotowaną skórę można położyć esencję jadu żmii. Aby wzmocnić efekt, twarz poddaje się działaniu pary wodnej, która transportuje substancje aktywne w głąb skóry. Po kilkunastu minutach osoba przeprowadzająca zabieg usuwa pozostałości preparatu z twarzy i kładzie krem nawilżający bądź maseczkę.

Efekty kuracji widoczne są bardzo szybko – w przypadku maseczki, niemalże natychmiast. Zawarty w kosmetykach jad żmii wygładza zmarszczki i opóźnia powstawanie nowych. Co ważne wyrównuje i wygładza skórę, a także eliminuje przebarwienia. Jad stymuluje produkcję kolagenu, który odpowiedzialny jest za budowanie struktury skóry. Z czasem cera staje się coraz bardziej napięta, gęsta i jędrna. Poprawia się też owal twarzy, a skóra wygląda młodziej i bardziej promiennie.

Bibliografia

1. Thornefeldt C., Cosmeceuticals containing herbs: fact, fiction and future, 2005
2. Ascher B., Injection treatments in cosmetic surgery, 1995