Jeżeli poszukujesz naturalnego preparatu, który skutecznie wygładza zmarszczki i poprawia stan skóry, odpowiedzią na Twoje oczekiwania jest miód! Słodki, złoty płyn, który wiele osób znajdzie w swojej kuchennej szafce to jeden z najlepszych kosmetyków, jakie dała nam natura. Przy jego pomocy z łatwością wykonamy domowe maseczki.

Miód skrywa w sobie wiele cennych właściwości, które sprawdzą się w wypadku zmęczonej, poszarzałej cery. Poza cukrami w miodzie znajdziemy sole mineralne, aminokwasy, witaminy B, C, A, D i E, a także kwasy organiczne i olejki eteryczne. Miód łagodzi podrażnienia, nawilża, odżywia, przyspiesza gojenie ran, nawilża, zmiękcza, wygładza i poprawia elastyczność. Istotną dla kosmetyki cechą miodu są właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne, a także silnie regenerujące. Błyskawicznie wnika w głąb skóry, przez co efekty terapii widoczne są już po pierwszej aplikacji domowego kosmetyku. Skuteczne wygładzenie zmarszczek jest możliwe dzięki witaminom A, C i E, które nie bez przyczyny nazywane są witaminami młodości. Jedną z głównych cech witaminy E jest budowanie warstwy lipidowej, która chroni skórę przed działaniem czynników zewnętrznych. Ponadto witamina E zapewnia prawidłowy poziom nawilżenia oraz pobudza procesy regeneracyjne. Dodatkowo witamina C przyśpiesza syntezę kolagenu. Składniki miodu pomagają walczyć z wolnymi rodnikami, przyśpieszają metabolizm, poprawiają ukrwienie oraz zatrzymują wodę w naskórku. Dzięki temu cera jest głęboko nawilżona, odżywiona i dotleniona. Dużą zaletą jest likwidacja przebarwień oraz przywracanie cerze zdrowego kolorytu. Wynika to z poprawy jakości naczyń włosowatych. Dzięki temu miód sprawdzi się doskonale w przypadku osób z cerą naczynkową.

Maseczka z miodu na zmarszczki – przepis

Do wykonania pierwszej maseczki potrzebujemy łyżki miodu, łyżki jogurtu oraz łyżki oleju arganowego. Składniki najlepiej przelać do miseczki, aby móc je dokładnie wymieszać. Mieszankę nakładamy na dokładnie oczyszczoną twarz, trzymając przez 20 minut. Po tym czasie zmywamy maskę ciepłą wodą i nakładamy krem (np. Richevon). Dla najlepszych rezultatów warto ją powtarzać 1 – 2 razy w tygodniu. Ten domowy kosmetyk to skoncentrowana porcja nawilżenia, odżywienia i ujędrnienia. Zawarte w maseczce składniki nawilżą, odżywią i ujędrnią skórę. Dzięki jogurtowi, odbudujesz warstwę ochronną naskórka. Cera będzie bardziej odporna na wpływ negatywnych czynników środowiskowych, jak smog i promieniowanie UV. Maska ma też działanie kojące, dzięki czemu sprawdzi się w wypadku cer wysuszonych i wrażliwych. Całości dopełnia, bogaty w substancje odżywcze, olejek arganowy. Podobnie, jak miód, zawiera witaminę C i E. Dużą zaletą jest bogactwo kwasów tłuszczowych, które potrafią działać jak naturalny lifting. Budują strukturę skóry, wypełniając drobne linie. Już po pierwszym zastosowaniu maseczki skóra staje się gładka i miękka. Przy regularny stosowaniu widoczna jest znaczna poprawa jakości skóry.

Ciekawą propozycją jest kolejna maseczka. Do łyżki miodu dodaj ¼ rozdrobnionego awokado. Podobnie, jak pierwszą propozycję, tę mieszankę również należy nałożyć na twarz na 20 minut. Tym razem cudowne działanie miodu wzbogacono odżywczym awokado. Ten owoc dostarczy komórkom skóry wielu cennych składników: wapnia, potasu, nienasyconych kwasów tłuszczowych, kwasu foliowego oraz witamin A, B, PP, K i H. Składniki te odpowiedzialne są za intensywną regenerację skóry oraz syntezę kolagenu. Dzięki temu zagęszczona zostaje struktura tkanek, twarz staje się bardziej jędrna, elastyczna, gładka  i nawilżona. Stosowanie maseczki 1 – 2 razy w tygodniu pomoże w wygładzeniu zmarszczek oraz poprawi wygląd cery.

Miód to płynne złoto dla naszej skóry. Działa na wielu płaszczyznach, pomagając w odmłodzeniu wyglądu oraz opóźnieniu procesów starzenia. Wykonując domowe maseczki, warto wzbogacić miód o składniki, które  uzupełnią jego działanie. Regularne, sumienne stosowanie takich kosmetyków sprawi, że cera będzie miękka i gładka.

Bibliografia

1. Talib N., Młoda bez skalpela, 2016
2. Miczka A., Roślinne komórki macierzyste w kosmetykach, 2016
3. Łastowiecka-Moras E., Bugajska J., Naturalne promieniowanie UV a przedwczesne starzenie się skóry człowieka, 2001