Ostropest plamisty to roślina, która jest obecnie wykorzystywana w leczeniu wątroby. W jaki sposób działa to zioło i czy wspomaganie regeneracji wątroby to jedyne jej zastosowanie?

Nasiona ostropestu plamistego to najczęściej wykorzystywany obecnie naturalny środek w przypadku chorób wątroby. Sylimaryna zawarta w nasionach ostropestu plamistego w znacznym stopniu wspomaga regenerację wątroby. W jaki sposób się to dzieje? Toksyczne substancje niszczą hepatocyty poprzez wnikanie do ich wnętrza. Sylimaryna, zawarta w nasionach ostropestu sprawia, że błony komórkowe nie przepuszczają tych substancji w takim stopniu. Dzięki temu regeneracja wątroby jest znacznie szybsza. Tę właściwość sylimaryny stosuje się nawet w przypadku zatruć muchomorami czy w sytuacji, gdy doszło do zakażenia wirusem powodującym zapalenie wątroby. Warto przeczytać: Jakie są skutki oczyszczania organizmu?

W jaki sposób należy stosować ostropest? Ostropest plamiasty, a właściwie jego nasiona, stosuje się przede wszystkim wewnętrznie. Najbardziej popularną formą ostropestu plamistego są mielone ziarna tej rośliny. Kupując sproszkowany ostropest plamisty należy pamiętać, że dziennie nie powinno się stosować więcej niż trzy łyżeczki takiego preparatu. Decydując się na wyciąg z ostropestu lub sproszkowany ostropest w formie kapsułek, dawkowanie powinno być takie samo, jak informuje producent na opakowaniu. Wiele osób stosując sproszkowany ostropest pije go w formie herbatki. Ale równie dobrze można dodawać ten preparat do posiłku. W ten sposób łatwiej go spożywać. Ponadto warto pamiętać, że sproszkowany ostropest nie ma smaku, dlatego dodanie go do potrawy nie zmieni nic w jej aromacie. Zobacz jakie zioła pomogą na niestrawność http://ziola-oczyszczajace.pl/jakie-ziola-na-niestrawnosc-zoladka/

Ostropest można stosować samodzielnie lub zdecydować się na połączenie z innymi ziołami na wątrobę. Polecaną mieszanką tego typu jest na przykład Hepa Vitale. W tym produkcie zawarty jest nie tylko ostropest plamisty, ale również babka płesznik i czarnuszka siewna.

Ostropest można stosować również zewnętrznie w formie oleju. Stosuje się go w tej formie między innymi w kosmetyce oraz w przypadku trudno gojących się ran i oparzeń.